راز رنگ سبز یا آبی در لباس جراحان چیست ؟

جراحان در قدیم لباس سفید می**پوشیدند که رنگ پاکی است. اما بر اساس مقاله*ای که در یکی از شماره*های نشریه Today’s Surgical Nurse در سال ۱۹۹۸، در اوائل قرن بیستم یک دکتر مشهور رنگ لباسش را به سبز تغییر داد، چرا که تصور می*کرد این رنگ برای چشمان جراح راحت*تر است. گرچه مشکل است که این نظر را تایید کرد که لباس*های سبز به این دلیل رایج شده**اند، اما رنگ سبز یا آبی ممکن است به خصوص از این لحاظ مناسب باشد که به پزشکان کمک می*کند در اتاق عمل بهتر ببینند، زیرا رنگ متضاد یا مکمل رنگ قرمز به حساب می*آید.

رنگ آبی یا سبز به دو دلیل به دید بهتر جراحان کمک می*کند :

- اول اینکه نگاه کردن به رنگ آبی یا سبز می تواند دید دکتر از اشیای قرمز از جمله احشای خون*آلود را تقویت کند. مغز رنگ*ها را نسبت به یکدیگر تفسیر می*کند. اگر جراح به چیزی خیره شود، که به رنگ قرمز یا صورتی باشد، حساسیتش را نسبت به آنها از دست می*دهد. در واقع پیام*های مربوط به رنگ قرمز در مغز محو می*شود، که می**تواند باعث شود پزشک تفاوت*های ظریف رنگ* اجزای بدن را به درستی نبیند. نگاه کردن گاه به گاه به چیزی سبزرنگ می*تواند چشم*ها را به تغییرات در رنگ قرمز حساس*تر کند.

- دوم اینکه چنین تمرکز شدید و مداومی بر روی رنگ*های قرمز ممکن است باعث توهمات بینایی سبز رنگ روی سطوح سفیدرنگ شود که حواس جراح را پرت می*کند. این شبح*های سبزرنگ در صورتی که نگاه جراح از بافت*های قرمز بدن به چیزی سفید رنگ مانند پارچه*های تخت یا لباس سفید متخصص بیهوشی بیفتد، ممکن است ظاهر شوند.

یک شبح سبزرنگ از احشای قرمز بیمار ممکن است روی پس*زمینه سفید ظاهر شود. جراح به هر جا که نگاه کند، این تصویر پریشان* کننده مانند نقاط نورانی شناوری که پس از فلاش زدن دوربین جلوی چشمان شما ظاهر می*شود، دید او را دنبال می*کند. (after effect illusion)

این پدیده به این علت رخ می*دهد که نور سفید حاوی همه رنگ*های رنگین*کمان از جمله سبز و قرمز است. اما از آنجا که همانطور که در بالا گفته شد، دید جراح حساسیتش را به رنگ قرمز از دست داده است، بنابراین مغز پیام*های دریافتی را به رنگ سبز تفسیر می*کند. اما اگر دکتر به پارچه*های سبز یا آبی به جای سفید نگاه کند، این اشباح سبزرنگ با رنگ سبز مخلوط می*شوند، و حواس او را پرت نمی*کنند. بنابراین به نظر می*رسد که رنگ سبز برای دکترها بهترین رنگ باشد و دلیلی موجه تر برای استفاده از این رنگ بنظر نمی رسد.

 

نویسنده:مارال

/ 3 نظر / 34 بازدید
عابد

خیلی مطلب جالبی بود[لبخند] دمت گرم[چشمک]

دایی جواد

سلام دایی از حضورت تو وبلاگم ممنون / [گل]

دایی جواد

سلام دایی / جالب بود رنگه سبز و آبی / نمیدونستم / [گل][گل][گل][گل]